Zašto prirodni materijali
Čovjek je dio prirode, a opet odvojen od nje. Stroj od krvi i daha koji se konstantno propitkuje i ispituje, gradi, ruši, zaboravlja.
Kroz svoju dugu povijest oslanjao se na materijale dostupne mu nadohvat ruke. Do vremena svjetskog rata, nakon kojeg dolazi „osvježenje”, „oslobođenje”, „napredak”. Kroz jednu generaciju zaboravlja mudrosti i znanja prenošena od djedova i baka. Druga generacija polako shvaća kakvo blago je izgubljeno i kreće u potragu za obiteljskim škrinjama. Između ostalog vraća se prirodnoj gradnji. Nanovo otkriva materijali poput gline, vapna, drva, konoplje, lana, ovčje vune i dr. koji nude ugodnije iskustvo boravljenja u domovima, ali i drugačiji doživljaj arhitekture.
Mnoge stare građevine su izgrađene prirodnim materijalima s razlogom, surađuju s okolišem umjesto da rade protiv njega. Ukoliko se na starim građevinama koriste cement, sintetičke izolacije, plastične boje i dr. vlaga ostaje zarobljena i to dovodi do propadanja konstrukcije. Korištenje prirodnih materijala u novijim konstrukcijama pridonosi optimalnoj mikroklimi, održivosti te je u takvim prostorijama ugodnije boraviti.
Odabir materijal ovisi o mnogim stvarima, o projektu, klimi, količini održavanja, dostupnosti itd.
Glina
Gline su sitne čestice nastale trošenjem stijena. Korištene za gradnju na svim geografskim širinama.
Kameni zid zidan glinenim mortom na zapadu Irsku. Izložen konstantnoj vlazi, soli i vjetru.
Karakteristike koje su nam zanimljive u gradnji su ljepljivost, fleksibilnost, jednostavnost korištenja, i dr. Koristimo ju za izradu žbuka, mortova, nepečene i pečene cigle, nalijevanje u oplate, za izradu pigmenata, itd. Zidovi od gline stvaraju ugodnu mikroklimu, upijaju povećanu vlagu (primjena u kupaonicama) i otpuštaju kada se stvore uvjeti, vatrootporna, netoksična, često i lokalno dostupna.
Višekatnice u gradu Shibam-u u Jemenu građene su od nabijene gline, nepčene glinene cigle i glinene žbuke, neke su stare preko 500 godina. Grad je pod UNESCO-vom zaštitom.
Vapno
Vapno je materijal nastao pečenjem kamena na temperaturi od oko 1000°C. Nakon toga se tome pečenome kamenu dodaje voda te kamen razvija visoku temperaturu, dodaje se pijesak i dobiva se mort. Takav mort se kroz dugi vremenski period opet pretvara u kamne. Od davnina korišten za žbukanje, fine dekorativne žbuke, vodoodbojne žbuke, zidanje, bojanje, slikanje itd. Vapno je kapilarno aktivno što sprječava zarobljavanje vlage koja oštećuje tradicionalne zidove. Također ima antibakterijska svojstva. Kao i glina fleksibilno je čime se smanjuje mogućnost pojave mikropukotina, u određenim uvjetima ima sposobnost čak i „samoizlječenja” takvih pukotina.
Drvo
Strukture građene tradicionalnim načinom su čvrste, dugovječne i vizualno atraktivne. Može biti izolator i kod redovitog i pravilnog održavanja traje stoljećima. Iako drvo gori, može imati dobru protupožarnu otpornost, otprilike gori 1mm u min. Također može biti korišteno u svim prostorijama.
Kamen
Vječan materijal, jedan od najizdržljivijih materijala. Vatrootporan, otporan na atmosferilije i zahtjeva minimalno održavanje. Zgrade građene kamenom mogu trajati tisućljećima.
Jedno je sigurno, prirodni materijali su prošli test vremena s razlogom.